A vietnámi unikornis –
A szaola, avagy a vietnámi antilop
Szerző: Dulin Blanka 6. osztály
Még napjainkban is vannak olyan élőlények, amelyeket nem ismerünk, mert még felfedezésre várnak. Csak a helyi lakosok ismerik őket, de a világ tudósai nem, ezért nincsenek nyilvántartva az élő fajok között. Ezekhez a még fel nem fedezett fajokhoz tartozik a vietnámi antilop is – helyi nevén szaola. Azért nevezik unikornisnak, mert oldalról nézve a szimmetrikus szarvai „egybeolvadnak” és egynek látszanak.
A szaolát könnyű felismerni az arcán lévő jellegzetes fehér mintázatáról és a fénylő vöröses szőrzetéről. Ezt a titokzatos állatot csak 1992. májusában ejtették először fogságba Laoszban, egy haditáborban, a hegyvidéki dzsungelben. Mary-nek nevezték el. Egy viszonylag kicsi karámban tartották. Sajnos a befogása után 18 nappal Mary elpusztult.
Elpusztulása után a katonák nem gondoltak a tudományos célokra, nem őrizték meg Mary testét. Csak élelemforrást láttak benne, és megették.
1993-ban írták le hivatalosan a szaola létezését.
Azóta a szaolák újra fel-feltűntek Laosz és Vietnám határa környékén. Mary után máig 12 egyedet sikerült befogni, de egyikük sem élt 2-3 hétnél tovább, ezért nem lehetett őket állatkertbe szállítani szaporítás céljából. A faj megvédésére csak egy lehetőség maradt: a most meglévő élőhelyét kell védeni. Betiltották a vietnámi antilopok vadászatát.
A 12 befogott szaolától sikerült DNS mintát venni és beazonosítani a pontos rendszertani besorolását. Egy párosujjú patás, amely a tülkösszarvúak családján belül a tulokformájúak alcsaládjába tartozó Pseudoryx nem egyetlen faja. Tudományos neve (Pseudoryx) jelentése „hamis orix”, vagyis a faj szarvai nagyon hasonlítanak az Oryx nembe sorolt afrikai lóantilopokhoz, különösen a bejzához
Forrás: Wikipédia; Animal Planet: A kihalás szélén sorozat